Бруксизм

Бруксизм

Бруксизм– це мультифакторний розлад у щелепно-лицевому суглобі.

Люди, які скрегочуть зубами вночі, або ж стискають щелепи протягом дня жаліються на часті головні болі, біль у шиї та спині. Вчені до тепер не визначили остаточно причину цього розладу. Вважають, що бруксизм викликаний різними факторами:

 • психологічні ( стрес на роботі, навчанні чи вдома, страх )
 • наслідок дії медикаментів ( антидеприсанти, SSRIs. Наприклад -Прозак, Флюоксетин) такий тип бруксизму називають в медицині іятрогенним
 • патофізіологічний фактор ( замішують базальні ганглії у головному мозку та шляхи передачі нервових імпульсів)
 • інколи бруксизм асоціюють з неправильним прикусом

Все частіше бруксизм асоціюють з нервовою системою. Зі статистики більшість розладів проявляються підчас сну. Вчені знають, що різні фази сну показують різну мозкову діяльніть, більше того відомо, що інколи мозок працює настільки активно, що у людини підвищується тиск, серцебиття, дихання і м”язева активність. Такий стан називають Aurosal response і бруксизм пов”язують саме з ним.

Інші вчені гіпотезують на тему базальних гангліїв і системи координації рухів. Вони кажуть, що бруксизм є наслідком дисбалансу між висхідними і низхідними шляхами,  які проходять між корою головного мозку і досягають таламусу. Цікаво, що хворобу Паркінсона як і бруксизм повязують з допаміновими медіторами… В той час, коли при лікування Паркінсонізму застосовують L-dopa інгібітори, щоб помогти хворому з тремором, хронічне вживання цих інгібіторів викликає активніть бруксизму. Амфетаміни – підвищують рівень допаміну і підвищує ризик скреготу. Нікотин також стимулює центральну допамінову активніть, мабуть тому курці страждають бруксизмом частіше, за тих хто не палить.

Багато літератури можна знайти про вплив психологічного здоров”я на розвиток бруксизму,проте результати всіх продевених дослідження не дають однозначної відповіді. Я помітила, що під час стресових ситуацій починаю зводити щелепи.  Наприклад, під час екзаменів мене боліли всі зуби і біль поширювався, аж до вух. Як тільки екзамени закінчились і я перестала хвилюватись, біль пропав.

Стоматологи сьогодні погоджуюються, що бруксизм має абсолютно нічого  спільного з людським прикусом (оклюзією).

Отож, як бруксизм впливає на здоров”я ротової порожнини?

 • стертіть зубів (attrition)
 • клиновидні дефекти у пришийковій ділянці  (abfraction)
 • потреба у відновленні старих пломб                   (реставрацій) через стертість
 • тріщини у зубах та реставраціях
 • біль у щелепі та вушній ділянці
 • рухомість зубів
 • рецесія ясен (gum recession)

При стоматологічному обстеженні лікар підсумовує всі скарги і знахідки у ротовій порожнині.

Як лікувати?

 1. Окслюзійна капа- це така пластикова накладка на зуби, яку зазвичай вдягають наніч, щоб попередити скрегіт і відповідно уникнути тертя між верхніми і нижніми зубами. На мою думку це найкращий метод лікування бруксизму. Він попереджує зуби від тріщин. 
 2. Акупунктура- на сьогодні це досить нова практика у стоматології, проте одина із найстаріших традиційних методів у китайській медицині. Пацієнти помічають зміни вже після декількох процедур. 
 3. Ботокс- сучасний метод,  допоможе не тільки позбутись зморшок, а й бруксизму.

Я усвідомлюю, що кожна людина є унікальною і є гідною отримати належну стоматологічну допомогу. Я прагну допомогти вам і вашій родині, розказати вам про основні методи догляду за ротовою порожниною і про наслідки, яких можна чекати, якщо недотримуватись правил гігієни. Рада вітати вас у своєму блозі, і з нетерпінням чекаю спільної роботи з вами!