“Звеселяючий газ” в стоматології

“Звеселяючий газ” в стоматології

Перелякані пацієнти– буденність в стоматології. Зустріти свій страх і перебороти його нелегко, особливо, коли ти беззахисний лежиш у стоматкріслі з широко роззявленим ротом. Для лікаря перелякані пацієнти – це своєрідний бар’єр, який «заважає» роботі, або унеможливлює її взагалі.

Closeup portrait young terrified girl woman scared at dentist visit, siting in chair, screaming, opened mouth, doesn't want dental procedure drilling tooth extraction isolated clinic office background

Щоб трохи розрядити обстановку на допомогу приходить нітроге́н(I) окси́д або як у побуті його називають «звеселяючий газ». Це анестетик, який ідеально пасує стоматологічним процедурам. Він забезпечує обезболюючий ефект та знімає стрес, при правильному використанні у клінічних умовах. Нітрогену (І) оксид  був доступний у стоматології та загальний медицині на протязі 150 років.

giphyПереваги звеселяючого газу:

  • Підвищує комфорт протягом процедури
  • Безпечний та доступний
  • Швидке відновлення після процедури
  • Легкий у використанні

Цікаво, що саме нітрогену (І) оксид був першим сучасним анестетиком, створеним у 1772 році англійським хіміком Joseph Priestly. Приблизно  у 1800, Sir Humphrey Davy досліджував фізіологічні ефекти газу. У своїх щоденниках він писав, що нітрогену оксид має властивість знищувати фізичний біль, і можливо буде  мати позитивний вплив протягом хірургіних процедур. На превеликий жаль хірургічний світ проігнорував такі модерні погляди науковця, та інтерес у «звеселяючому газі»  відтермінували ще на півстоліття. Після цього випадку Sir Davy продовжував свої експерименти, він був шокований реакцією людей, які вдихали газ. Саме Davy започаткував термін «laughing gas» ( з анг. «Звеселячний газ») який ми використовуємо до тепер.

davy-s-laughing-gasNitrous був вперше застосовинй у стоматології у 1844 році доктором Horace Wells та його асистентами Gardner Quincy Colton та John Mankey Riggs, під час видалення зуба. На протязі тижня Wells полікував 12-15 пацієнтів під дією «звеселяючого газу», та згідно збережених лікарських записів тільки у двох випадках анестезія не настала. Попри весь фурор Бостонські стоматологи не сприймали Wellsа серйозно. У ранньому 1845 Wells вперше публічно продемонстрував дію Нітрогену (І) оксиду. Як то буває у житті, демонстрація пройшла зі скандалом, щось пішло не так, екперимент провалився і Wellsа прогналі з шумом зі сцени.14651829057_ebca63575c_c Лікар втратив свій авторитет і в розпачі скоїв самогубство. Тим не менше по сьогоднішній час Dr. Wells-а називають «засновником анестезії».

Від історії до реалій.

N2O здійснює вплив на центральну нервову систему, діє на червоний кров’яний мозок та печінку тварин (ACGIH1991). Щурі, які дихали 80% концетрованим газом напротязі 2 днів показували прояви гострого отруєння. А ті, піддослідні об’єкти, які дихали 1% протягом 6-ти місяців не проявляли жодних ознак.

На людському організмі 50 % концентрація  газу спричиняє анелгезуючу дію. Точна дія газу докінця залишається загадкою. Відомим є факт, що газ активує опіоїдні рецептори, ті ж рецептори, які реагують під дією морфіну та героїну. Ця стимуляція виникає у середньому мозку, вона веде до активації висхідних гальмуючих шляхів ( descending inhibitory  pathways), які блокують больові сигнали в спинному мозку. Антипанічний ефект створюється під час взаємодії газу з GABA-A рецепторами.  Механізм дії яких дуже  нагадує дію спирту. GABA – призупиняє передачу нервових сигналів, тобто гальмує активність нервової системи.

sedationПід час стоматпроцедури, пацієнт починає вдихати 100% кисень через носову канюлю або носову маску. Після, поволі відкручується N2O допоки ненастане аналгезуючий ефект. Протягом процедури персонал постійно нагадує пацієнту глибоко дихати через ніс. При ідеальних умовах, пацієнт відчуває тепло, яке поширюється по всьому тілі, легке оніміння в руках та ногах, ейфорія, відчуття полегшення. Після завершення лікування, газ виводиться з організму 100% оксигеном (О2) на протязі 3 хвилин.Child_Sedation_Mask-n2o

Покази до використання:

Знімає стрес та переляк при лікуванні.

Нітрогену (І) оксид  використовують щоб зменшити дію блювотного рефлексу.

Підвищує співпрацю з дітьми під час стоматологічних процедур.

Протипокази:

Перший триместер вагітності, оскільки N2О  впливає на метаболізм вітаміну В12.

Лікування блеоміцином сульфат – антинеопласничний агент, використовується для лікування онкохворих. Підвищує легеневий фіброз.

ecF-RTh.oSbFcjx4tUj7YA_mПроблеми з вухо-горло-носом. Пацієнам, які мають проблеми з середнім вухом, або інфекційні захворювання вуха-горла чи носа не рекомендовано вдихати N2O/O2 через негативний тиск, який створюється при інгаляції.

Дітям до 2 років не рекомендовано адміністрації N2O/O2. Пацієнти повинні розуміти і уважно слухати настанови  лікаря під час процедури.

Отож, досить панікувати перед прийомом у стоматолога, немає причини боятись, плакати, кричати- вихід існує. «Звеселяючий газ»- допоможе вам розслабитись і успішно провести процедуру без лишніх нервів. Проте якщо і такий варіант вас не влаштовує, можливо «sleep dentistry» буде ідеальним варіантом. Про неї читайте згодом.

Успіхів у боротьбі зі своїм страхом.

 

Я усвідомлюю, що кожна людина є унікальною і є гідною отримати належну стоматологічну допомогу. Я прагну допомогти вам і вашій родині, розказати вам про основні методи догляду за ротовою порожниною і про наслідки, яких можна чекати, якщо недотримуватись правил гігієни. Рада вітати вас у своєму блозі, і з нетерпінням чекаю спільної роботи з вами!