Розлади харчової поведінки і  стоматолог

Розлади харчової поведінки і стоматолог

Girl in dance tricot holding toy fashion doll in kitchen

Прагнення людини до самовдосконалення є природнім процесом, тим не менше, інколи ми впадаємо в крайнощі. Фізичне, емоційне виснаження, соціальний тиск впливають на формування різних розладів у людському організмі в тому числі і харчових.

70 мільйонів людей у світі стають жертвами розладів харчової поведінки. І жінки, і чоловіки страждають від харчових розладів, але найчастіше жертвами стають підлітки та молоді жінки. Стоматолог може 3.-lingual-wearстати першим «care provider-ом», хто запідозрить симптоми та побачить ознаки розладу і направить ситуацію у потрібне русло, щоб допомогти клієнту.

Розлади харчової поведінки- це аномальні звички, які можуть проявляти себе у недостатньому або ж надмірному вживанні їжі. Вчені досі сперичаються над точною причиною цих розладів, тим не менше відомо, що присутній елемент ідеалізму « сухості», «худордявості». Незважаючи на причини, розлади харчової поведінки відносять до категорії психологічі захворювання.

Булімія та анорексія нервоза не єдині  харчові розлади, проте найбільш поширені.

600463_1_w_590Анорексія нервоза– характеризується інтенсивним страхом набрати зайву вагу. Страждальці мають скривлене сприйняття свого тіла. Анорексія веде до гормонального дисбалансу, втрати кісткової тканини, втрати еластичності шкіри. Розлад виснажує серцево-судинну систему, підвищує ризик серцевого нападу. Анорексія починається з банальної дієти, кожного разу зменшується кількість продуктів у раціоні, допоки організм вже немає сили нормально функціонувати.

Булімія нервоза– найпоширеніший харчовий розлад. Часто булімію називають «секретною» або 160042-164442«мовчазною» хворобою, так як клієнти мають нормальний зовнішній вигляд, середньостатистичну статуру. Індивідуми з булімією вживають велику кількість висококалорійної їжі  за коротний термін. Такий «бенкет» закінчується штучновикликаною рвотою. Для цього хворі з булімією використовують пальці, ложки, зубні щітки та інші засоб. Можуть використовувати лаксативні (проносні) засоби та діуретики.

Клієнти, які страждають розладами харчової поведінки мають спільні ознаки, які можна помітити під час стоматологічного обстеження.

Ерозія емалі

bdjteam20159-i4Найпоширеніша ознака асоціюється з булімією. Є результатом постійного подразнення емалі зубів шлунковим соком внаслідок рвоти. Під час цього процесу, язикова сторона зубів піддається атаці гідрохлоридній кислоті. Кислота заокруглює ріжучі краї зубів, зуби виглядають гладенькими і округлими. Язикові поверхні передніх зубів страждають найбільше, при тяжких випадки емаль стирається з усіх поверхонь і веде до втрати зубів.

«Виверження» амальгамиdownload (1)

Класичний прояв у булімічного клієнта. Емаль і дентин «тануть» під дією кислоти, тоді коли стійка до дії кислот амальгама набрякає.

Карієс

Люди, які страждають анорексією мають менший ризик карієсу, через скорочення їжі. В той час, коли булімічні пацієнти мають високий ризик карієсу.

Захворювання ясен

Високий індекс нальоту на зубах та гінгівіт поширені серед пацієнтів з анорексією.

download

Жінка 27 років. Страждає на булімію. Виразка на твердому піднебінні виникла в результаті стимулювання рвотного рефлексу по декілька разів на день

Слизова оболонка ротової порожнини

Через штучно викликану рвоту, слизова оболонка роту зазнає механічних та хімічних травм. Синці та рани можна побачити на м’якому піднебіння та слизовій ротоглотки.

Слинні залози

Для пацієнтів з булімією є характерним набряк слинних залоз, найчастіше привуної залози.

Ксеростомія

Сухий рот асоціюють зі збільшенням слинних залоз. Можливий негативний ефект від медикаментів, які використовують під час лікування психологічних розладів.

Гіперчутливість зубів

50% клієнтів з розладом харчової поведінки скаржаться на підвищену чутливість зубів.

20120703_acute_116Правильна стоматологічна допомога дуже важлива у лікуванні харчових розладів. Важливо у ввічливій манері опитати клієнта. Наприклад : « Чи чули ви коли-небудь про харчові розлади?». Стоматолог повинен донести до клієнта знайдені ознаки (ерозії, травми на слизовій) у нейтральній манері, без осуду. Показати клієнту дефекти за допомогою інтра-оральної камери, дзеркальця, гіпсової моделі, рентген знімків.

Щоб попередити подальше руйнування тканин зуба стоматологічне лікування спрямовуюють у профілактичне русло.

  • Регулярний контроль стоматолога.
  • Нанесення на поверхню зубів фтору в гелі, щоб зміцнити емаль і зменшити чутливість.
  •  Використання штучної слини у випадках ксеростомії, вживання жуйок з ксилітолом, які захищають поверню зубів, та підвищують слиновиділення.
  • Клієнтам, що страждають на булімію, рекомендують не чистити зуби одразу після рвоти, а зачекати, як мінімум 40 хвилин. Так як рвота агресивно впливає на зубну емаль. Варто сполоснути ротову порожнину розчином бікарбонату натрію ( харчова сода) -1 чайна ложка на стакан води.
  • Рекомендовано використовувати м’які  або супер-м’які зубні щітки, уникати пасти з великими, зернистими частинками.
  • Регулярне очищення спинки язика зменшує кількість кислоти в ротовій порожині.

eating-disorders-starsРозлади харчової поведінки –це боротьба людини з своїм організмом. Багато зірок Голівуду борять в собі цю недугу. Головне бути чесними перед собою і не соромитись попросити професійної допомоги.

Пам’ятайте, що розлади харчової поведінки мають найвищий рівень смертності серед психологічних захворювань. Тож будьте обережні, не пере«борщіть» з дієтами. Ведіть здоровий спосіб життя і не забувайте про регулярні візити до стоматолога.

Я усвідомлюю, що кожна людина є унікальною і є гідною отримати належну стоматологічну допомогу. Я прагну допомогти вам і вашій родині, розказати вам про основні методи догляду за ротовою порожниною і про наслідки, яких можна чекати, якщо недотримуватись правил гігієни. Рада вітати вас у своєму блозі, і з нетерпінням чекаю спільної роботи з вами!