Кислотна ерозія емалі зубів

Кислотна ерозія емалі зубів

downloadНезважаючи на те, що зубна емаль найтвердіший елемент людського організму, вона має свої слабкі сторони. Емаль вкриває верхню (коронкову) частину зуба. Вона складається з кристаликів кальцію. Так само як криптоніт для Супермена, наші зуби надзвичайно чутливі до кислотного середовища. В буквальному значенні емаль може розчинитись в кислоті. Мінеральні речовини вимиваються з поверхні зуба, залишаючи м’який, незахищений зуб. Як тільки зуб піддався кислотній атаці, зубна емаль стає ослабленою і  легко піддається стиранню навіть від чищення зубів зубною щіткою. На щастя, слина здатна відновлювати рН –баланс, і насичувати зуби необхідними мінеральними речовинами (ремінералізація). Тим не менше надмірні кислотні атаки ведуть до серйозних пошкодень емалі та безповоротних змін.

8801a4bf3d1a7597ef46eb94212ab06cПершим сигналом кислотного ураження є підвищена чутливість зубів до холодного (повітря, рідини). Освіжаючий напиток, ложка морозива викликають напад болю.

Цікаво, що насправді емаль не бере участь у «чутливості». Емаль не містить живих клітин. Чуливим є дентин- різновид кісткової тканини. Основним юнітом дентину є мікротрубочки заповнені рідиною. Трубочки чутливі до зміни температури. Коли емаль стирається, дентин оголюється, а отже і чутливість підвищується. Кислотне ураження зубів називають – ерозією.C--Documents and Settings-Surgery4-My Documents-My Pictures-erosion 2

Звідки ж береться та «кислотність»?

  1. Шлунковий сік. Хлоридна кислота (HCl) надзвичайно сильний розчинник. Як ж кислота зі шлунку може потрапити до ротової порожнини? Перший шлях – булімія. Люди, які страждають цим розладом викликають рвоту після кожного прийому їжі. Другий розлад- гастроезофагальний рефлюкс- кислотний сік з шлунку повертається у стравохід, подразнює оболоки стравоходу і веде до втрати емалі. Обидва стани потребують медичної уваги.
  2. Кислоти, які утворюються в результаті життєдіяльності бактерій. Відомо, що продукти життєдіяльності бактерій ведуть до появи карієсу. Наліт -це бактеріальні колонії, які покриті липким матриксом. Забуваючи про раціональну гігієну, люди підгодовують нещасних бактерій. Мікроби з’їдають вуглеводи, а виділяють на поверхню зубів та ясен велику кількість лактату. Молочна кислота (лактат) поступово розчиняє емаль зуба і дозволяє бактеріям поширюватись все глибше і глибше до середини зуба.ph
  3. Кислота з продуктів харчування. Напої і фрукти з низьким рівнем рН вражають ріжучий край передніх зубів. Фруктові салати і оцтові заправки до салату частіше вражають зубну емаль зі сторони язика.figure_3

Як уникнути кислотної атаки?

  • Будьте свідомі. Звертайте увагу на інгридієнти.
  • Уникайте легких напоїв –кока-кола, спрайт, фанта і тд. Вживайте здорову альтернативу- кисіль, узвар, компот.
  • Слідкуйте за своїм раціоном. Зменшіть кітькість солодощів.
  • Дотримуйтесь раціональної гігієни. Використовуйте м’яку зубну щітку та фторвмісну пасту. Відмовтесь від паст з великими (абразивними) частинками.
  • НЕ спішіть чистити зуби одразу після вживання їжі чи напоїв. Період кислотної атаки триває 20 хв, в цей час емаль дуже чутлива і її легко пошкодити. Достатньо сполоснути ротову порожнину водою.

Отож, споживання продуктів з низьким рН (<7) веде до утворення ерозій на зубах. Хочу наголосити на тому, що зубна емаль не відновлюється, так як складається з неживих кристаликів.

Знаючи про проблему та фактори, які сприяють її розвитку; володіючи доброю гігієною та регулярно проходячи профілактичні візити у стоматолога ви даруєте собі здорову посмішку і не тільки. У разі підвищеної чутливості зубів, не затягуйте! Зверніться до стоматолога, адже легше попередити захворювання, ніж його лікувати.

Надіюсь дана інформація була корисною. Залишайтесь здоровими!

P.S.  Поширюйте інформацію серед своїх друзів, адже більшість людей навіть гадки не мають про цю проблему.

Я усвідомлюю, що кожна людина є унікальною і є гідною отримати належну стоматологічну допомогу. Я прагну допомогти вам і вашій родині, розказати вам про основні методи догляду за ротовою порожниною і про наслідки, яких можна чекати, якщо недотримуватись правил гігієни. Рада вітати вас у своєму блозі, і з нетерпінням чекаю спільної роботи з вами!