Інформація про рентген

Інформація про рентген

Напевно кожна людина, будучи в стоматологічному кабінеті, хоч раз задавала собі питання: «Навіщо стоматолог робить рентген знімки? Чи безпечні вони?». Давайте пролиємо світло на ситуацію з рентген знімками і послухаємо думки експертів.

Кожна 6 місяців супер-мама Ольга С., письменниця за професією, веде своїх двох дітей  Олександра і Івана до стоматолога на профілактичне обстеження і профі-чистку. Діти просто відмінні пацієнти. Показують 100% співпрацю з лікарем, не вередують і спокійно сидять в кріслі протягом прийому. Тим не менше,  молодший з синів за останній рік мав один зуб з карієсом. До чого я веду, кожні півроку лікар робив профілактичні рентген знімки обом хлопцям. Як люба мама, жінку почали турбувати питання: «чи не забагато це рентген знімків для дитини?», «а може це стоматолог просто хоче заробити на мені більше грошей?», « скільки рентегн знімків може мати дитина на рік?».

Можливо всі ці переживання дурниці, а можливо і ні.. Нереально відповісти, тому що немає вірних досліджень, які б показали точну кількість рентген знімків для особи, яка не має конкретних стоматологічних проблем. Тим не менше, Американська Асоціація стоматологів разом з FDA радять враховувати індивідуальні особливості клієнта, і робити не більше 4 рентген знімків в півроку. Організації стверджують, що потенційний ризик від захворювання (карієсу, пульпіту, захворювань періодонту та інших) значно вищий ніж від рентген випромінювання.

TW_Bitewing

Bitewing -білим показані контрастрі пломби.

Як і багато інших медичних процедур рентген органів ротової порожнини має свої за і проти. Позитивні сторони: дозволяє стоматологу побачити стан кісткової тканини, приховані повехні зубів, підтвердити поставлений діагноз. Негатив- рентген випромінювання це радіація. 4 так званих «bitewing»( рентген знімок зубів в прикусі) це .005 мілісіверта, згідно Американському Інституту Радіології. Ця доза радіації ідентична тій, яку ви людина отримує у нормальний сонячний день . Панорамний рентген знімок ( який показує майже всі структури на голові) дає удвічі більше радіації.

Тоді, коли дози радіації мінімальний, ніхто не може сказати, що ризику немає, більше того , відомо що організм здатний накопичувати радіацію протягом усього життя. Діти- особливо чутливі до радіаційного випромінювання, оскільки їхні клітини молоді і швидко поділяються. Щитовидна залоза дуже чутлива до дії радіації, тому її захищають свинцевим комірцем.

зверніть увагу на свинцевий комірець навколо шиї клієнта

Отож , питання- що необхідно робити? Безсумніву, вся відповідальність лежить на стоматологу, який приписує рентгензнімки. Якщо особа не належить до категорії пацієнтів з високим ризиком карієсу, тобто не мала нових каріозних порожнин за минулий рік, навіщо їй робити рентген? Книжка пише: діти, які не є високим ризиком повинні проходити рентген контроль кожного року, підлітки, які також не належать до високого ризику раз на 1.5-3 роки, і дорослі, без високого ризику,  кожні 2-3 роки.

Питання вартості

Сумніваюсь, що лікар хоче себе лишній раз опромінювати, щоб заробити 50 гривнів. Проте, хто його знає яких «бізнесменів» земля носить..

Клієнт повинен усвідомлювати, що якщо в його роті є багато карієсу та інших стоматологічних проблем, то йому  рентген знімки є необхідними.

Додатково зауважу, що рентген знімки, як і люба медична інформація «захищає стоматолога»- тобто підтверджує діагноз, пояснює необхідність лікування. Дана інформація може використовуватись для доказів у суді, або для ідентифікації особи.

Crookes_tube_xray_experiment

Рентген минулого

У підсумку, хочу сказати, що технології не стоять на місці і щоразу вдосконалюються. Сьогодні наявні рентген плівкі, які дозволяють не тільки скоротити час випромінювання, але й дозволяють зменшити кількість опромінення на 58% (digital imaging). Різні девайси (collimator, PID) обмежують спектр поширення рентгенпроменю. Свинцеві комірці та фартухи, які зихищають щитовидну залозу та репродуктивні органи від випромінення. Ну  і звичайно техніка виконання та знання анатомії допомагають зменшити ризик зайвого опромінення (персонал обов’язково має бути тренований!). Пам’ятайте, що практично кожний діагностичний тест несе за собою ризик, але ризик від захворювання завжди більший.

Залишайтесь здоровими!

Я усвідомлюю, що кожна людина є унікальною і є гідною отримати належну стоматологічну допомогу. Я прагну допомогти вам і вашій родині, розказати вам про основні методи догляду за ротовою порожниною і про наслідки, яких можна чекати, якщо недотримуватись правил гігієни. Рада вітати вас у своєму блозі, і з нетерпінням чекаю спільної роботи з вами!