Фтор -добро чи зло?

Фтор -добро чи зло?

Десятиліттями вважалось, що фтор (Fluoride) допомагає попередити карієс та збудувати міцну емаль. Проте, не було досконало вивчено як фтор впливає на загальний стан здоров’я. Сьогодні фторування води є однією з основних тем для суперечок. Поки одні вчені доказують позитивні сторони фтору, інші  вважають, що фтор це- отрута. Так де ж правда?mainpic-front

Центр Контролю та Профілактики захворювань (Centre for Disease Control and Prevention (CDC)) доказує, що фторування води зменшує розвиток карієсу на 25%. Цей процент було встановлено в Австралії на протязі 2 років,  у експеременті брали участь 3800 людей.

На цьому історія не закінчується.  Тим часом, поки фтор позитивно впливає на зубну емаль, ковтання фторвмісної речовини може бути небезпечним. Екстримально небезпечно, якщо діти проковтують фторвмісну пасту або гель. Тому дітям до 6 років, не рекомендована для використання фторвмісна зубна паста. Не бийте на сполах, щоб отримати фторове отруєння вам треба випити що найменше 5000-10000 склянок води. Як то кажуть у народі –« що занадто- то не здраво».

То ж як визначити безпечну дозу фтору або How much is too much?

Надлишкове надходження фтору в організм дитини (від новонародженого до 3-4 років), ще до прорізування постійних зубів,  може спричинити флюороз.what_is_fluorosis
Флюороз має вигляд плям на зубах (коричневих цяток, ліній). Емаль таких зубів крихка і легко відколюється. У важких випадках вражається не тільки емаль зуба, а й кістки скелету.

Ризик флюорозу закінчується у віці 9 років, коли майже всі постійні зуби сформовані. Оскільки, фтор здатний накопичуватись в організмі, потрібно контролювани кількість його надходження в організм. Багато фтору є в апельсинах, яйцях, кукурудзі, горіхах, чаї, креветках, цибулі.

Після 9 років, стоматологи широко рекомендують професійні аплікації фтору на поверхню зубів. EPGelDispenseОсобливо, якщо за останній рік у дитини появились нові каріозні порожнини, чи з’явилась чутливість на солодке, холодне, гаряче. Фтор, звязуючись з кристалами емалі, робить зуб стійким до кислотних атак.

Добрий для зубів фтор є отрутою для шлунку. Фтормісний гель чи паста потрапивши до шлунку, викликає інтоксикацію (отруєння). Ранніми симптомами є нудота і рвота, головна біль, біль в животі. Якщо дитина важить 10 кг, то інтоксикація може виникнути від 1-3 мг фтору, а це 3 г фторвмісної зубної пасти (трохи менше ніж чайна ложка). Симптоми проявляються майже одразу.

Що робити у випадку отруєння? Викликати рвоту, проте найчастіше рвота проявляється як симптом. Дати постраждалому випити стакан молока, молоко звязує фтор і припиняє подразнення слизової оболонки шлунку. Викличте швидку.

Отож, існує тонкий бар’єр між тим що для нас корисно і тим що завдає нам шкоду. Слідкуйте за дітьми, коли вони чистять зуби. Зубна паста, солодка на смак, завжди приваблює дітей. Для чищення зубів усього роту, рекомендується використовувати невелику кількість пасти розміром з горошину.

Я усвідомлюю, що кожна людина є унікальною і є гідною отримати належну стоматологічну допомогу. Я прагну допомогти вам і вашій родині, розказати вам про основні методи догляду за ротовою порожниною і про наслідки, яких можна чекати, якщо недотримуватись правил гігієни. Рада вітати вас у своєму блозі, і з нетерпінням чекаю спільної роботи з вами!